Share

Vybavte si dielňu, nech zakaždým nemusíte k susedovi

Ak sa považujete za domáceho majstra, možno by ste mali najprv zhodnotiť, ako je na tom vaša dielňa. Áno, možno ste už na začiatku hendikepovaní tým, že bývate v malom byte a o vlastnej dielni môžete iba snívať. To však neznamená, že by ste si aj vy nemohli niekde v komore alebo pivnici vyhradiť špeciálny kút pre to najdôležitejšie náradie.

Nejaké tie drobné domáce opravy potrebuje z času na čas vykonať každý. Predsa kvôli vŕtaniu poličky nebudete zakaždým volať hodinového manžela. Lenže ani na to vŕtanie poličky nemôžete ísť s holými rukami. A zvoniť každý druhý deň susedovi?

Áno, možno je to len zámienka k tomu, aby ste si spoločne vypili trochu piva, ale ak je váš sused z vašej pravidelnej prítomnosti skôr nervózny, je to signál, že by ste so svojou dielňou mali niečo robiť.

Čo by však mala taká dielňa obsahovať? Pozrime sa spoločne na pár základných záležitostí, ktoré by v nej nemali chýbať – ako ručné náradie. Samozrejme však najskôr vykonajte inventúru a pozrite sa, čo z nasledujúcich vecí vám v domácnosti chýba.

Náradie dobre organizujte!

Najprv si povedzme, že správna dielňa by mala byť dobre organizovaná, aby ste v nej stále nemuseli niečo hľadať. Takže začnite nákupom v kategórii Organizéry na náradie, kde nájdete pracovné stoly s nástennými panelmi, ale tiež praktické dielenské vozíky, ktoré majú aj kolieska a môžete ich teda flexibilne prevážať po celom priestore dielne.

Tým z vás, ktorí disponujú iba kútom v panelákovej pivnici, odporúčame aspoň systémové prepravné kufre, ktoré sa dajú stohovať na seba a nezaberajú teda príliš miesta.

Bez skrutkovačov sa neobídete

Každý domáci majster by mal mať doma skrutkovače – krížové aj ploché, šesťhranné aj torx, teda hviezdicovité. Ručné skrutkovače by mali mať ergonomické rukoväte pre snadné a pevné uchopenie a ideálne je kúpiť je v samostatnej sade, napríklad takej, ktorá má praktický stojan „všetko v jednom“ a jej súčasťou sú aj imbusové kľúče a bity.

Zásadným prvkom dielne akejkoľvek veľkosti je potom aj akumulátorový skrutkovač s vymeniteľnými bitmi, prípadne akumulátorová vŕtačka, ktorú využijete univerzálnejšie, napríklad aj na to vŕtanie políc.

Čo ďalšie zohnať

Ak to s domácou dielňou myslíte skutočne vážne, vybavte ju dostatočným množstvom ručného náradia. Ak začínate od nuly, môžete si kúpiť rovno celú veľkú sadu náradia, ktorá v prepočte na kus vyjde asi najlacnejšie.

Nájdete v nej už spomenuté skrutkovače rôznych foriem a tvarov, ale aj rozličné typy kľúčov, kliešte, kladivo, meter, vodováhu a iné.

Ak už niečo z toho máte, stačí dokúpiť iba drobnejšie sady obsahujúce napríklad osem druhov klieští či viacero robustných vidlicových kľúčov pre uvoľňovanie a uťahovanie skrutiek a matíc.

Ak sa dostanete k hrdzavej matici, ktorá nejde dole ani odhrdzovačom (ktorý je mimochodom tiež súčasťou „povinnej výbavy“), určite sa vám bude hodiť aj gola sada, čo sú kĺbové kľúče s bitmi rôznych veľkostí.

Zverákom to nekončí

Do dielne patrí aj stolný zverák, ktorý síce nieje úplne najlacnejší, ale kupujete ho iba raz. Dnešné zveráky sú našťastie stále také robustné ako v časoch našich dedkov, ktorí je používali pokojne aj 50 rokov.

Z elektrického náradia oceníte v svojej výbave aj rôzne typy brúsok, napríklad tzv. karbobrúsku či správne uhlovú brúsku, ale tiež „žehličku“, teda multifunkčnú brúsku s brúsnou plochou v tvare trojuholníka. Pokročilejší majstri určite využijú aj pásovú alebo kotúčovú brúsku pre finálne úpravy drevených alebo kovových výrobkov.

Všetku spomenutú výbavu domácej dielne, ale aj oveľa viac, kúpite na e-shope denny.sk. Ten sa môže pýšiť najširšou ponukou tovaru v kategórii domáceho náradia a okrem hobby kúskov tu nájdete aj veľa možností pre profesionálnych remeselníkov.

mlynska.sk