Share

Páni, jar je tu, inovujte svoj šatník

Máme tu jar a s ňou prichádza aj večná otázka, čo na seba. Táto otázka sa čoraz častejšie vyskytne v hlave aj mužom, napriek tomu, že móda bola doteraz oblasťou, v ktorej sa orientovali skôr ženy. Ani mužskej časti populácie už totiž nieje jedno, čo si na seba oblečie – aspoň sa to teda týka jej majority.

Ako ste na tom po zime?

Jarné oblečenie aj u mužov často odhalí, ako sa k svojmu telu správali v priebehu zimy, kedy sa hýbeme zväčša menej ako v iné ročné obdobia. V priebehu marca a apríla je dobre vidieť, či sa nám podarilo dať postavu po vianočných bakchanáliách do poriadku alebo nie.

Vzhľadom na to, že na jar postupne zhadzujeme vrstvy ako cibuľa, odhaľujú sa aj rysy našej postavy.

Taká jarná bunda, alebo ak chcete prechodná bunda, je k nám však stále dostatočne milosrdná. Tvary postavy neodhalí až toľko a pritom je ľahšia a prenosnejšia ako zimný kabát či bunda s hrubšou izolačnou vrstvou.

A ľahkosť je práve jeden z faktorov, na ktorý by sme pri výbere jarnej bundy mali hľadieť. S tým však súvisí aj obmedzená ochrana proti poveternostným podmienkam.

V priebehu chladnejších jarných dní sa budete musieť dočasne vrátiť k zimnej bunde nebo pod tú prechodnú obliecť niečo teplejšie, napríklad vlnený sveter alebo mikinu.

Väčšina jarných búnd spĺňa aj druhú podmienku, a síce určitú mieru odolnosti voči vode. To je dôležitá vlastnosť vzhľadom k tomu, že jarné počasie býva zradné a najmä apríl je známy svojimi vrtochmi. Ale nečakaný dážď dokáže aj potrápiť, najmä keď po jeho skončení nevyjde slnko a vy sa nemáte možnosť usušiť. A behať celý deň premočení, to asi nechcete.

Jarné bundy pánske by tiež mali byť nadčasové a univerzálne, čo znamená, že by ju malo byť možné kombinovať s takmer všetkými ostatnými prvkami outfitu, ktoré sa nachádzajú vo vašej skrini (a ktoré máte v pláne nosiť).

A tiež to znamená aj to, že by ste ju nemali byť nútení príliš často meniť. Kvalitná bunda by vám mala vydržať nielen po materiálovej, ale aj po dizajnovej stránke. Dobrá jarná bunda vám skrátka vydrží viacero sezón.

Konzervatívny štýl vyhráva

Áno, síce si môžete kúpiť aj jarnú obdobu snowboardovej bundy pre mládež, ale ako už sme spomenuli vyššie, bol by trochu problém s kombináciami. Jarnú bundu v konzervatívnejšom strihu dokážete zladiť takmer s čímkoľvek, možno okrem obleku (či samotného saka).

Dôležité je, že aj e-shop bestlook.sk má v svojej ponuke prevážne umiernenejšie modely jarných búnd, z ktorých si vyberie každý. A ktoré sa nemusíte báť zobrať si na seba či už do mesta, na pracovnú schôdzku alebo na prechádzku s priatelkou.

Konzervatívnosť však neznamená zastaranosť a skostnatelosť. Znamená, že chcete vyzerať dobre a odlíšiť sa práve tým, a nie prílišnou extravaganciou a snahou za každú cenu šokovať. Pánska jarná bunda je práve tým kúskom, ktorý by mal vyzerať umiernene, aj keď pod pojmom umiernenosť si každý môže predstaviť niečo iné. V spomínanom internetovom obchode nájdete široký výber jarných búnd, ktoré spĺňajú tieto kritériá.

Pokojne vyberajte rifle aj bombery

Ak by náš dedko pred 40 rokmi povedal, že rifľová bunda je umiernená, asi by si všetci klepali na čelo. Ale časy sa menia. Rovnako bombery, tak obľúbené v anglosaskom svete 50. a 60. rokov (k nám sa dostali oveľa neskôr), boli spočiatku skôr doménou mládeže, ktorá chcela šokovať.

Ale napríklad také parky, ktoré v sebe kombinujú výhody bundy a kabátu, už môžeme medzi konzervatívne strihy pokojne zaradiť a dokonca ich kombinovať aj s niektorými sakami. Naprostou klasikou sú prešívané bundy, ktoré si v ich pôvodnej, „diamantovej“ podobe obľúbila aj britská kráľovská rodina.

Pri výletoch po meste môžete využiť tiež menčestrové bundy, v extraviláne zase tzv. softshellky, ktoré dobre odpudzujú vodu a tiež do istej miery chránia proti vetru. Na niektoré príležitosti sa môžu dobre hodiť pánske kožené bundy, ktorých nájdete v obchode nepreberné množstvo a to tak v prevedeniach bez kapucne alebo aj s kapucňou.

mlynska.sk