Share

Pustite sa do boja s akné

Akné je nepríjemné ochorenie, ktoré trápi prevažne pubertiakov. Niekedy však „trvalé“ následky prejdú aj do dospelosti, predovšetkým u žien, ktoré sa kľudne aj po tridsiatke môžu naďalej trápiť s drobnými jazvičkami, ktoré pre nich môžu byť zdrojom zníženej sebadôvery a v konečnom dôsledku aj trebárs príčinou vyhýbania sa spoločnosti.

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí sa trápia s akné, máme pre vás dobrú správu – s akné a súvisiacimi jazvami sa dá niečo robiť. A vďaka tomu vylepšiť svoj vzhľad a znovu nadobudnúť stratené sebavedomie.

Akné je nepríjemná, ale pomerne bežná kožná choroba, ktorou sa niekedy vo veku medzi 11 a 30 rokmi trápi až 80 percent populácie. Príčinou je zápal mazových žliaz a vlasových folikulov, ktoré sa zanesú nečistotami, odumretými bunkami a ďalšími vecami a získavajú podobu vyrážok, ktoré sú nevzhľadné a z času na čas sú aj bolestivé.

Tieto vyrážky môžu byť mať bielu alebo červenú farbu a tiež môžu byť s čiernou bodkou v strede. Najhoršie pre „nositeľa“ samozrejme akné na tvári, čo však býva aj najbežnejšie. Okrem toho sa s akné môžete stretnúť aj v oblasti ramien, hrudníku, chrbta či zadku.

Príčiny vzniku akné

Okrem upchatia vlasových folikúl sa k hlavným príčinám vzniku akné radí aj nadmerná tvorba kožného mazu či aktivita kožných baktérií. Lenže sú určité faktory, ktoré k tvorbe akné prispievajú a znamenajú vyššie riziko, že sa vyrážka či už na tvári alebo niekde inde objaví.

Tvorbu akné výrazne ovplyvňuje predovšetkým spôsob stravovania. Najmä mládež má v tomto ohľade problém, pretože u mnohých členov mladšej generácie je štandardom rýchle jedlo z fastfoodových reťazcov.

Mnohí sú tiež závislí od maškŕt a cukroviniek a víkendové večery zase bývajú venované popíjaniu alkoholu. Ide o životný štýl, ktorý sa skôr či neskôr prejaví, a to práve aj formou vyrážky na vašej pokožke.

Ak sa teda chcete akné zbaviť, je treba na to ísť inak. A tak voľte skôr stravu, ktorá je pestrá a obsahuje veľa vlákniny, vitamínov a minerálov. Do tejto skupiny jedál patria najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny.

Tie by ste mali zapíjať vodou a inými nealkoholickými nápojmi, ostatne pitný režim je dôležitou zložkou zdravého životného štýlu. Zároveň sa pitím vody detoxikujete.

Pri skúmaní príčin môžete dôjsť k tomu, že sa vám akné vyskytne iba po určitých druhoch potravín. V takom prípade je lepšie poradiť sa so svojím lekárom a nechať si urobiť testy intolerancie.

Do veci zásadne zasahujú aj hormóny, pretože najmä u mladých pri dospievaní dochádza k mnohým hormonálnym zmenám. Z dôvodu menštruácie a tehotenstva tieto zmeny prechádzajú do dospelosti najmä u žien, ktoré sa v mladšom dospelom veku s akné stretávajú oveľa viac ako muži.

Okrem hormónov je do „zmesi“ treba započítať aj stres, ktorý je stále častejšou príčinou (aj dôsledkom) civilizačných ochorení. A zabudnúť nesmieme ani na niektoré lieky, ktoré tiež môžu mať určitý vplyv na výskyt akné.

Boj s akné nevzdávajte, s kvalitnou kozmetikou máte skutočne šancu

Boj s akné rozhodne nevzdávajte, je množstvo účinných spôsobov, ako nakoniec zvíťaziť. K víťazstvu vám môže dopomôcť aj prírodná kozmetika na akné bez obsahu fosfátov a pridaných parabénov, ktorá by v ideálnom prípade mala byť testovaná dermatológmi.

Pomôcť rozhodne môže obsah vitamínov C a E pre rozjasnenú pokožku a zdravší vzhľad, respektíve rýchlejšiu regeneráciu kože a hojenie jaziev.

Odporúčame trebárs kozmetiku Herbalife SKIN, obsahujúci výťažky z 15 bylín, aloe vera, prírodné oleje (makadamový, mätový a rozmarínový) či výťažky z ovocia a zeleniny, ako sú čučoriedky, citrusy a uhorky. Čistiť pleť môžete aj kozmetikou s obsahom minerálneho bahna.

Viac informácii o zdravom životnom štýle, články, odporúčania, skvelé doplnky výživy, odborné poradenstvo a pomoc pri zlepšovaní vášho životného štýlu nájdete na stránke herbastore.sk, ktorú prevádzkuje nezávislý člen Herbalife.

mlynska.sk